12 Nisan 2008 Cumartesi

2008 etek modası

Modanın ibresinin muhafazakâr, soylu, pozitif yöne kayması ile birlikte etek boyları da uzadı. Dekolteden, sıradan gösterişten uzak bir moda sezonu geçirdiğimiz kış mevsiminde, neredeyse tüm tasarımcılar ve tekstil markaları farklı dönemlerde moda olmuş etek tasarımlarını, modern yorumlarla 2008'e taşıyor.

2008 Yılı Etek Modası Bayanların en anlamlı kıyafeti olan etekler, birkaç sezondur öne çıkan parçalar arasında yerini alıyordu. Bu sezon da özüne dönme kararı alan kişilikli giysilerle birlikte 'etek' bayan dolaplarının baş tacı olmaya devam ediyor. Koleksiyonlardaki etekler geçmiş ve geleceği farklı bir nostalji ile kucaklıyor. Geleneksel modellerden biraz farklı kurgulama ile karşımıza çıkan ürünler, teknolojik kumaşlarla da değişimini tamamlıyor. Bir süreden beri oldukça kısa modellerle vitrinlerde boy gösteren etekler şimdilerde daha uzun tasarlanıyor.

Her zevke ve her vücut tipine uyum sağlayabilecek çeşitlilikte sunulan modeller, sezonun en favori trendi yüksek belli olanları. Alt bedeni olduğundan daha uzun gösteren yüksek bel etekler neredeyse göğüs altına kadar yükselen kesimleri ile dikkatleri çekiyor. Vücudu uzatarak formda bir görüntü veren bu kesimlerlerde bel kısmının yükselmesi, basenin geniş görünmesine neden olabilir. Bu sebeple, kararında olan bel yüksekliklerini tercih etmek ve yüksek topuklu ayakkabılarla giysiyi kombinlemek bilinçli seçim olacaktır. Bu tasarımlarda yalın formlar, iddiasız kumaşlar ve renkler tercih edilmeli.

2008 Yılı Etek Modası Birçok farklı kesimde koleksiyonlara dâhil olan yüksek bel eteklerde 'kalem etek' diye de tabir edilen basene ve bele oturan dar kesim, boyu diz hizası çevresindeki tasarımlar ön plana çıkıyor. Resmi ama bir o kadar da kadınsı tarzı olan kalem eteklerde tüvitler ve kaşeler çok şık duruyor. Erkeksi kumaş renklerinin ve dokularının tercih edilmesi sayesinde daha ciddi görünüme kavuşan kalem etekler, incecik ve yumuşacık tuşeler olan ipek bluzlarla kombinleniyor. Kalın kemerlerin vazgeçilmez olduğu sezonda incecik, dar krokodil kemerlerde zarif ayrıntıları sayesinde etekler daha soylu gösterilebilir.

Dar kesimli eteklerin yanı sıra bel kısmından pilili ve bol, buna rağmen etek ucuna doğru daralan etek modelleri de şık alternatifler arasında. Vazo etek denilen bu tasarımlar özellikle uzun ve ince bayanların tercih etmesi gerekli tasarımlar arasında yer alıyor.

2008 Yılı Etek Modası Bel kısmı pilili olan bu etekler beraberinde karpuz etekleri de gündeme taşıyor. Genç ve zayıf yapıdaki minyon hanımlara önerilebilecek karpuz etekler de bu kış moda olan akımların başında yer alıyor. Boyları tıpkı vazo ve kalem gibi diz hizası çevresinde hazırlandı. Spor giyimin ve genç kuşağın hemen tüm markalarında penye balon eteklere rastlayabilirsiniz. Kot, pamuk saten, yün jarse gibi trend kumaşlardan tasarlanmış, standart olan kesimleri ile oynanmış, farklılık kazandırılmış karpuz etekler, günlük yaşam içerisinde rahat ve şık kullanımı ile ilgi topluyor. Siyah rengin ağırlıklı olarak tercih edildiği karpuz etek koleksiyonlarında mor, koyu yeşil ve füme renkler de tercih edilebilir. Model özelliğine ve kullanılacak ortama bağlı olarak, ince triko ya da klasik özellikteki penyeler ile kullanılabilir. Benim önerim ise eteğinizin renginde, sade, fazla model özelliği olmayan bir üstle kombinlemeniz yönünde olacaktır. Gösterişli bir kolye ile de kıyafetinizi tamamlayabilirsiniz. Hemen her vücut tipine uygun karpuz etek bulmak mümkün. Ama unutmayın balon etek sizin için doğru model özelliği taşımaz.

Rahatlığına önem veren aynı zamanda zarif görünmek isteyen hanımlar için de etekler öncelikli olarak tercih edilmeli. Özellikle modası hiçbir dönem geçmeyen ‘A’kesim etekler. Her bayanın dolabında bulunması gerekir. Kişinin kullanım prensiplerine bağlı olarak değişiklik gösteren etek boyu, tercih yelpazesini genişletiyor. Kaşe ve tüvit olanları kış mevsiminin en şık ve sıcak parçalarından. Bu arada ince ipek ya da saten olanları da görüyoruz.

2008 Yılı Etek Modası Sofistike görünmek isteyen hanımları da düşünen tasarımcılar pilisole etekleri tekrar moda listelerine taşıdı. Her ortamda rahat kullanılabilecek ender modellerden olan pilisole etekler ya diz altı ya da bilek hizasındaki boylarda hazırlandı. Etek uçlarına doğru bollaşması özelliğinden dolayı zarif hanımefendi görünümüne kavuşulur. Kısa boydaki modelleri uzun çizmeler ya da kalın opak çoraplarla tercih edin. Uzun yani midi olanları ise son derece moda olan rugan babet çizmeler ya da çok yüksek topuklu bağcıklı botlarınızla kombinleyin. Eteğinizi kullanacağınız ortama bağlı olarak bedene oturan beyaz poplin bir gömlek ya da kruvaze minik ceketlerle tamamlayabilirsiniz. Yine bel kısmında kullanacağınız özellikli kalın rugan kemeriniz ile farklılığınızı yansıtabilirsiniz. Balıkçı yaka ince triko ve minik kollu, kruvaze kısa hırkalarla da kullanabileceğiniz pilisole eteklerinizi koyu renklerde ya da ekoseli tercih etmenizde fayda var. Siyah ve gri bu stile en uygun renkleri simgelerken, ekoseli olanlarda kırmızı ve morlara da rastlanıyor.

Fakat şunu hatırlatmakta fayda var: Bu sezon tek rengin hâkim olduğu, soft renklerin kullanıldığı gizemli bir sezon. Kış zaten karanlık ve kasvetli, kıyafetler de öyle olmasın diyorsanız canlı renklerdeki aksesuarlarınız ile giysinizi hareketlendirebilirsiniz. Çekici ve sıra dışı olmanın karşılığı bu sezon koyu renklerden ve gizemli, saklı detaylardan geçiyor. Zarif ve kadınsı stilin öncüsü eteklerde çok çeşitlilik olmasına rağmen siyah ve gri ağırlığını hissettirecek yoğunlukta karşımıza çıkıyor. Siz de ciddi, sorumluluk sahibi, aktif ve soylu görünmek istiyorsanız beden özelliklerinize uygun etekleri pantolonlarınızdan boşalan askılara yerleştirebilirsiniz. Unutmayın etek hanımlara özel ve modern bir giysidir.

daha fazlası için tıklayınız

0 yorum: